Badem Budama Zamanı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Badem Budama Zamanı

Badem Budama, badem meyvesi yetiştiriciliği kapsamında yüksek düzeyde verim alınması amacıyla badem budamasının düzenli olarak yapılması gerekir. Kaliteli badem ürününün yolu söz konusu bu noktadan geçmektedir. Badem ağacının tam anlamıyla yetişip dallanıp budaklanması için budamanın yapılması şarttır. Bununla birlikte toprağın belirli periyotlarla işlenmesi, gübreleme, sulama, ilaçlama ve genel bakımın her aşamada devamlı yapılması gerekir. Bu tedbirlerin yanında her sene uygun mevsimde badem budamasının kontrol altına alınması önem teşkil eder.

Badem budama, kış mevsiminin ortalarında yapılır. Buradaki amaç işlevini kaybeden dalların ağaç gövdesinden ayrılıp sağlıklı bir şekilde yetişmesine ve yeni filizlenmeler sağlamasına katkıda bulunmaktır. Hava koşullarının olumsuz olmadığı güneşli bir günde budamanın ele alınması doğru bir tercih olacaktır. Türkiye'de Akdeniz ve Ege bölgelerinin kış mevsimleri ılık geçtiği için sonbaharda kuruyan dalların budamasının yapılması idealdir. Badem budaması yoğun badem çiçekleri, kaliteli meyve üretimi, gelişen bir ağaç kapsamında etkin rol oynar. Birçok çeşit bademin olması budama metotlarının ne tür yoğunlukta olmasına etkendir. Bu nedenle her cins bademin budaması farklı niteliktedir. Kısa bodur badem budaması özellikle kök kısmına yakın olarak yapılır. Uzun boylu badem budaması ise yan dallarda yoğunlaşır. Badem budamaya adım atmadan önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmak fayda sağlayacaktır.

Badem budama, yetişmeye başlayan ağaçların ilk yıllarında yan dallara dokunulmadan sadece gövde üzerindeki gereksiz dalların alınmasıyla yapılmaktadır. Kök dallarındaki sürgünlerin budaması badem ağacının kısa boylu olup bodur kalmasını engeller. Yetişkin badem ağaçlarında gençleştirme budaması bademin verimliliğini arttırmak için ve kuru dalın yanında yaş olanlarında etkilenmemesi için yapılır. Böylece badem budama ile verim istenilen düzeye gelebilir. Badem budaması yapıldıktan sonra etrafındaki kesilmiş olan dallar, toprağın üst katmanında bulunan kaba taşlar ve yabani otlar alınarak genel bakım yapılır. Ardından toprak çapalanıp nefes aldırılır. Son olarak da gübreleme yapılıp sulama aşamasına geçilir. Böylelikle badem budaması tam anlamıyla işlevini yerine getirebilir.

Badem budama yapılmaz ise ne olur?

Badem budamasının yapılmaması zamanla istenilen verimin aşınmamasına yol açar. Taç düzensiz bir şekilde gelişimini sürdürür. Diğer genel bakımların düzenli yapılmasından ötürü aşırı verimin sağlanmasıyla birlikte dallar ağır yükü taşımaz hale gelerek kırılır. Meyve kalitesi düşerek küçük yapılı badem yetişir. Dalların sıklığı ile iç bölümdeki dallar güneşten nasibini alamaz. Her yıl ürünün sağlanması hal böyle olunca diğer yılda ürün alınamamasına sebep olur. Badem ticaretinde kar oranının alt düzeye inmesine neden olur.

Badem Budama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Bademi Ekimi

Diş Bademi Ekimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çiğ Badem Faydaları Nelerdir?

Çiğ Badem Faydaları Nelerdir?

Acı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Acı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Taze Badem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Badem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Protein Değeri Nedir?

Badem Protein Değeri Nedir?

Badem Gübrelemesi Zamanı

Badem Gübrelemesi Zamanı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6