Taze Badem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Taze Badem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze badem, sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Fakat miktar konusunda oldukça dikkatli olmanız gerekir. Çünkü 20-25 adet badem 200 kalorilik enerji vermektedir. Bademin birçok faydası olmasına rağmen fazla tüketildiği zaman vücutta yağ olarak depolanacaktır. Buda kilo alımına sebep olacaktır. Bu yüzden sadece yarım çay bardağı kadar badem tüketilmesi önerilmektedir.

Badem meyvesi gülgillerden olan ağacın bir ürünüdür. Beyaz ve pembe renkli çiçekler açmaktadır ve meyveleri olgunlaştıktan sonra sert bir kabukla üzeri kaplanmaktadır. Ağacın meyvesi çağla halindeyken yani henüz meyve yeşilken yenmeye başlanmaktadır. Çok kısa bir zamanda manav ve pazarlarda olur. Tadı hafif ekşi ve yeşil renktedir.

Badem üretimi en fazla Yunanistan, İran, İtalya, İspanya, Fas, Portekiz ve Türkiye'de yapılmaktadır. Ülkemizde en kaliteli bademlerin üretildiği yer Datça Yarımadasında bulunmaktadır.

Taze badem faydaları nelerdir?

Taze badem; vitamin ve mineral deposudur. İçerisinde doymamış yağ, potasyum, fosfor, karbonhidrat, kalsiyum, lif, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Düzenli olarak her gün yeterli miktarda badem tüketilmesi kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarından kişiyi korur, diyabet hastalıkları için kişiyi korumaktadır. Yarım çay bardağı taze badem 18 gram yağ içermektedir, aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan manganezin yüzde 45'ini sağlamaktadır. Taze badem iyi bir antioksidandır, E vitamini ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Aynı zamanda fosfor, bakır ve B2 vitaminleri açısından da çok zengindir.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, kişinin hasta olmasını engeller. Soğuk algınlığı ve bronşit rahatsızlığına çok iyi gelmektedir. Vücuda direnç verdiği gibi beyne ve gözleri güçlendirir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların tüketmesi gereken en önemli besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda baş ağrılarını hafifletir, böbrek ağrılarına çok iyi gelir. Kabızlık, kemik sağlığı ve kolesterol içinde çok önemli faydaları bulunmaktadır. Gün içinde çok fazla tüketildiği zaman kalori bakımından fazla olduğu için kişinin kilo almasını sağlar.

Taze badem özellikle hamile bayanlara önerilmektedir. Hamile bayanların ihtiyacı olan folik asit içeriğinde yeterli derecede bulunmaktadır. Folik asit sağlıklı hücre büyümesinde ve doku oluşumunda etken bir maddedir. Bebeğin daha sağlıklı gelişimi için yardımcı olmaktadır.

Taze badem safra kesesi taşlarına etkisi

Taze badem, tüm bu faydaların yanında safra kesesi taşlarının oluşumunu da engellemektedir. Haftada yaklaşık 28 gram badem tüketmek safra kesesi taşlarının oluşumunu yüzde 25 azaltmaktadır. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Tok tutucu özelliği ile kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Uzmanlar tarafından, ara öğünlerde 10 veya 15 adet badem tüketilmesi önerilmektedir.

Taze Badem Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Badem Unu Tarifi ve Malzemeleri

Badem Unu Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Badem Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Badem Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Badem Yağı Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Göze Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Badem Yağı Göze Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Badem Fidanı Çeşitleri

Badem Fidanı Çeşitleri

Güncel

Badem Nasıl Kırılır?

Badem Nasıl Kırılır?