Badem Şekeri Besin Değeri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Badem Şekeri Besin Değeri

Badem şekeri; denilince aklıma ilk eski nikah şekerleri geliyor. Çocukluğumuzda bin bir heyecanla sıraya girerek aldığımız nikah şekerlerinin tüllerini açarak içerisindeki badem şekerlerini yerdik. Anneler bu durumdan memnun olmasa da biz bu işi bir köşede onlara hissettirmeden yerine getirmeyi başarırdık. Artık şartlar pek eskisi gibi değil. Marketler başta olmak üzere pek çok reyon badem şekerleriyle süslenmiş bir vaziyet almış. Çikolatalısı, renkli drajesi, mavisi, sadesi derken birçok çeşit ve görünüme sahip farklı badem şekerleri üretilmektedir.

Günümüzde badem şekerinin imalatı genellikle fabrikasyon olarak yerine getirilmektedir. Badem Ülkemizde pek çok ilde yetişme koşullarına sahip bir yemiştir. Buralardan elde edilen bademlerle başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmaz üzere birçok yörede badem şekeri üretimi seri halde yapılarak mağazalardaki yerini almaktadır. Badem şekeri özellikle çocuklar ve gençler tarafından beğenilerek tüketilen bir lezzettir. Daha çok dini bayramlarda şekerliğimizi süslemesi için bir miktar da badem şekeri almayı ihmal etmeyiz. Badem şekerinin ana maddesi kavrulmuş badem içidir. Bazı firmalar daha ucuza mal etmek ya da alıcıyı bu konuda yanıltmak amacıyla badem yerine kayısı çekirdeği bile kullanmaktadırlar. Bu nedenle badem şekeri alırken bildiğiniz marka ve mağazaları seçmeye özen gösterirseniz paranız boşa gitmez.

Büyüme çağındaki çocuklarınız eğer badem tüketimi konusunda çok istekli değillerse badem şekeri yemelerini sağlayabilirsiniz. Fakat bu durumlarda özellikle renkli badem şekerlerinin tercih etmemeye özen gösterin. Çünkü bu badem şekerlerinin yapımında çok fazla miktarda renklendirici ve yabancı madde kullanılır. Ayrıca tüm badem şekerlerinin içerisinde kavrulmuş badem kullanıldığı için badem şekeri tüketiminde miktara dikkat edilmesi gerekir. Kavrulmamış badem çok fazla miktarda trans yani zararlı yağ içerir. Uzmanların hemen hemen hepsi bu yağ türünün insan sağlığı açısından zararlı olduğu konusunda hem fikirdir. Tüm bu nedenlere bağlı olarak evde kendi imkânlarınızı kullanarak kavrulmamış badem ile daha sağlıklı badem şekerleri yapabilirsiniz. Böylece hem doğal badem şekeri tüketmiş olursunuz hem de sağlıklı badem yiyerek bademin faydalarından daha çok istifade edersiniz.

Badem şekerinin kalorisi ve besin değeri ne kadardır?

Badem şekeri de badem kadar kalorili bir besin maddesidir. Bir yemeye başlarsak kolay kolay vazgeçemeyeceğimiz badem şekerinin tüketimi esnasında irademize sahip olmak oldukça önemlidir. Her ne kadar bazı badem şekerlerinin üretiminde kaya şekeri olarak bilinen işlenmemiş şeker kullanılsa da nihayetinde şeker ve kavrulmuş badem ikisi bir arada pek de masum değildir. Çok masum olmadığı aşağıdaki tablodan daha net görülebilmektedir.
  • Bir adet badem şekeri 1gr gelmektedir. 1 gr badem şekerinin içerisinde yaklaşık olarak 5 kalori olduğuna göre 100 gr badem şekerinin içerinde toplam 500 kalori bulunmaktadır.
  • 100 gr. Badem şekerinin içerisinde 68. 25 gr. Karbonhidrat, 9,25 gr. Protein, 27 gr. Yağ, 7,5 gr lif, 3 mg. Sodyum, 419 mg. Potasyum, 125 mg. Kalsiyum, 2.11 mg demir, C vitamini 0.4 mg. 'dır.

Badem Şekeri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çiğ Badem Faydaları Nelerdir?

Çiğ Badem Faydaları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Badem Cinsleri Nelerdir?

Badem Cinsleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Acı Bademin Faydaları Nelerdir?

Acı Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Göze Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Badem Yağı Göze Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Bademli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Bademli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Badem Kreminin Faydaları Nelerdir?

Badem Kreminin Faydaları Nelerdir?

Badem Aşısı Nasıl Yapılır?

Badem Aşısı Nasıl Yapılır?

Güncel

1 Kg Badem Şekeri Kaç Adet

1 Kg Badem Şekeri Kaç Adet

Güncel

Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır?

Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır?